Aktuálně k táborům

V pondělí 14. 6. Ministerstvo zdravotnictví ČR po týdnu opět změnilo pravidla pro odjezd na letní tábor. MZ změnilo podmínky testování již potřetí během sedmi dnů. Spolu s Junákem – českým skautem jsme tento krok opět kritizovali v médiích, a samozřejmě se hlavně snažili o schůzku s hlavní hygieničkou. Ta reagovala velmi rychle. 15. 6. ve večerních hodinách se sešli zástupci ministerstva zdravotnictví s předsedou České rady dětí a mládeže a hledali společný kompromis. Výsledkem je stanovení definitivních podmínek pro vstup dětí na tábory.

Před nástupem na letní tábor mají povinnost děti splnit jednu z podmínek OTN (očkování-test-nemoc):

  • 22 dnů po první dávce očkování (certifikát stažený z portálu ocko.uzis.cz),
  • PCR test starý max. 7 dní,
  • antigenní test starý max. 3 dny (přetestování každých 7 dní),
  • samotest provedený na místě (přetestování každých 7 dní),
  • potvrzení o testu ze školy, případně čestné prohlášení (přetestování každých 7 dní),
  • testovat se vůbec nebudou muset ti, co předloží doklad o prodělané nemoci nebo o očkování.

Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je dohodnuté řešení střední cestou, která vyhovuje jak ministerstvu zdravotnictví, tak i zástupcům ČRDM. 

Podle předsedy ČRDM Aleše Sedláčka jsou domluvené podmínky kompromisem, který je zvládnutelný pro rodiče i organizátory. “Budeme doporučovat všem rodičům, aby s dětmi před odjezdem zašli na PCR test, protože pak odpadne povinnost přetestování v průběhu tábora. Nicméně chápeme, že některé děti PCR test třeba nestihnou, organizátoři tak budou připraveni tuto část dětí na místě otestovat,“ řekl. Pro přetestování podle něj organizátoři využijí samotesty nebo pozvou mobilní odběrový tým. 

Upravené mimořádné opatření podle dosaženého kompromisu předloží ministerstvo vládě na jejím dalším jednání v pondělí 21. června 2021.

Zdroj: ČRDM
Zpracoval/vložil: Martin Ivány

Autor příspěvku: ICM Cheb