PĚSTUJ NADĚJI! ČLOVĚK V TÍSNI VYHLAŠUJE 10. ROČNÍK KOMIKSOVÉ SOUTĚŽE BOHOUŠ A DÁŠA MĚNÍ SVĚT!

Vzhledem k aktuální koronavirové krizi a zavřeným školám jsme se rozhodli vyhlásit letošní jubilejní ročník komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět o něco dříve. Téma v pořadí již 10. ročníku se orientuje na současnou situaci, kdy se ocitáme pod tlakem krize – ať už z důvodu virové pandemie nebo klimatické změny. Proto Pěstuj naději!

Žáci základních a středních škol mají možnost zpracovat v krátkém komiksovém příběhu svou pozitivní vizi a naději, jak dnešní situaci především s ohledem na klimatickou krizi řešit. Učitelům i žákům, nabízíme podporu formou webináře a metodických materiálů a letos nově nabídneme výuková videa s tvůrci komiksů.

Komiksy mohou být smyšlené nebo inspirované vlastní zkušeností. Mohou v nich vystupovat postavy Bohouše a Dáši, ale vítáme především vlastní invenci žáků a jejich komiksové hrdiny (lidské, zvířecí i nadpřirozené). Důležitá je originalita, relevantnost tématu a snaha autora o aktivní řešení problému prostřednictvím svého dílka.

Soutěžit mohou jednotlivci i vícečlenné týmy ve třech věkových kategoriích:

  • 1. stupeň ZŠ
  • 2. stupeň ZŠ
  • střední školy

Webinář Komiks ve výuce a komiksová soutěž Bohouš a Dáša mění svět proběhne v úterý 28. dubna od 16.00 do 17.30. Lektorka Petra Skalická společně s komiksovou scénáristkou Klárou Smolíkovou představí, jak postupovat při tvorbě komiksu a jak se zapojit do letošního ročníku pravidelné komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět. 

Uzávěrka pro zasílání komiksů a přihlášek je 12. října 2020.

O vítězi rozhoduje odborná porota, ale také veřejnost v online hlasování. Slavnostní vyhlášení výsledků a vernisáž soutěžních děl proběhne v listopadu v Praze v rámci komiksového festivalu FRAME.  

Zuzana Krulichová, koordinátorka komiksové soutěže, řekla: „Letošní ročník soutěže vyhlašujeme s lehkým předstihem a v podobě přizpůsobené pro zadávání soutěže na dálku. Zadání soutěže jsme doplnili o výukové lekce a materiály k tématu a zároveň jsme společně s tvůrci komiksů vytvořili videa přímo pro žáky, ze kterých se v průběhu května mohou dozvědět principy tvorby komiksů a něco z komiksové historie.“

Zdroj: clovekvtisni.cz
Zpracoval/vložil: Martin Ivány

Autor příspěvku: ICM Cheb