Čeští středoškoláci mohou od 1. září zabojovat o roční pobyt v USA zdarma

Praha 29. srpna  – Čeští středoškoláci mají od 1. září opět šanci vyhrát stipendium na bezplatný roční pobyt v USA. Tuto příležitost jim poskytuje výměnný program Future Leaders Exchange neboli FLEX, který financuje Ministerstvo zahraničí USA a realizuje nezisková vzdělávací organizace American Councils for International Education.

S programem FLEX každý rok do Spojených států vyjede víc než 900 studentů středních škol, letos už z 21 zemí Evropy a Asie. Stipendisty čeká život v americké hostitelské rodině a studium na americké střední škole. Loni se do tohoto populárního programu poprvé zařadila také Česká republika a první skupina deseti českých studentů a studentek odjela na FLEX v srpnu.

Čeští zájemci o stipendijní pobyt ve školním roce 2020-21 se mohou hlásit od 1. září. On-line přihláška do programu FLEX bude dostupná na odkazu https://ais.americancouncils.org/flex do 17. října. FLEX také vítá přihlášky uchazečů se zdravotním postižením. 

Přihlásit se mohou všichni středoškoláci, kteří splňují následující podmínky:

  • mají české občanství a zároveň nejsou občany USA
  • narodili se mezi 15. 7. 2002 a 15. 7. 2005
  • v době přihlášky studují v 1. nebo 2. ročníku střední školy (nebo odpovídajícím ročníku víceletého gymnázia)
  • dobře se učí a dorozumí se anglicky
  • splňují podmínky pro udělení vstupního víza do USA pro účastníky výměnných pobytů a nepobývali v USA v posledních pěti letech v součtu déle než 90 dní

FLEX stipendistům hradí cestu z Česka na místo pobytu v USA a zpět, měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity a základní zdravotní pojištění. Program zajišťuje pobyt v prověřené hostitelské rodině, studium na střední škole a aktivity v místě pobytu ve Spojených státech. Studenti si sami hradí náklady spojené s pořízením cestovního pasu, osobní útratu nad rámec měsíčního kapesného nebo náklady na telefon a internet v místě pobytu.

Stipendisté si na rok vyzkouší život amerického teenagera a naučí se respektovat odlišnosti jiných kultur. Je běžné, že mezi nimi a jejich americkou rodinou a spolužáky vznikne dlouhotrvající přátelství. Po roce v zahraničí se vracejí domů samostatnější a připravenější na život ve stále více propojeném světě. Absolventi programu často studují na prestižních vysokých školách a uplatňují se v zajímavých povoláních.

Program FLEX loni oslavil čtvrt století své existence. První středoškoláci se s ním do USA podívali ve školním roce 1993-94. Jeho financování prosadil v americkém Kongresu senátor Bill Bradley, aby tak po pádu komunismu posílil vzájemné porozumění mezi Spojenými státy a zeměmi bývalého Sovětského svazu. Od té doby se stipendium rozšířilo do dalších zemí. V Evropské unii je již několik let v Polsku, Rumunsku a Pobaltí. Loni se přidalo Česko, Slovensko, Maďarsko a Řecko.

Kontakt pro média:

Kateřina Šantúrová, kordinátorka programu FLEX v ČR, czechia@americancouncils.eu, 605 187 451

Petr Doležel, tiskové oddělení Velvyslanectví USA, dolezelp@state.gov,
606 792 567

Jakub Hornek, tiskové oddělení Velvyslanectví USA, hornekj@state.gov,
602 298 512

Zdroj: www.americancouncils.org
zpracoval/vložil: Martin Ivány

Autor příspěvku: ICM Cheb