V Krajské knihovně je umístěna výstava historických i současných betlémů

V centrální hale hlavní budovy Krajské knihovny Karlovy Vary ve Dvorech dominuje v těchto dnech nápis „Pokoj lidem dobré vůle.“ To proto, že je v ní po dobu adventu a vánočních svátků umístěna výstava historických i současných betlémů. Tato tradiční česká vánoční dekorace zdobí tedy až konce roku i krajskou knihovnu.

„Betlémy jsme vystavovali již v roce 2016 a výstava měla ohromný úspěch. Loni se nás návštěvníci ptali, proč betlémy nevystavujeme. Tak jsme se rozhodli, že letos opět požádáme o spolupráci Hrad Loket o.p.s. a karlovarského výtvarníka a řezbáře Pavla Jiříka a výstavu opět uspořádáme. Možná jsme tak založili milou vánoční tradici, kdo ví,“ uvedl ředitel knihovny Vratislav Emler. 

Hrad Loket o.p.s zapůjčil na výstavu ze svých sbírek 5 vzácných historických betlémů, pocházejících z Loketska 19. století. Jsou vyrobené ze sádry, papírmaše, ze dřeva či porcelánu. Všechny jsou ručně malované a velké od 30 cm do půl metru. Vidět zde můžeme, krom scény narození Ježíše Krista v jeskyni, také různá ztvárnění hornaté krajiny v okolí jeskyně zrození, v některých případech doplněné o ukázky tehdejší městské architektury.  

Z dílny pana Pavla Jiříka pocházejí bohatě vyřezávané dřevěné betlémy. Celé výstavě dominuje velký, široce pojatý, patrový betlém s množstvím detailně ztvárněných figur. Ostatní dřevěné betlémy Pavla Jiříka jsou sice prostorově menší, ale všechny se vyznačují vysokou řemeslnou zručností a dekorativností. Lákají dospělé i děti, které si je zblízka se zájmem prohlížejí. Líbí se jim i to, že jsou betlémy nasvíceny a i tím přinášejí tu správnou vánoční atmosféru. 

Na výstavě můžete, krom výše uvedených betlémů, vidět také současné šité betlémy knihovnice Romany Vlčkové, či papírový jihočeský betlém zapůjčený Martinem Houskou z Plzně. Zajímavostí je také nejmenší vystavený betlém umístěný ve skořápce vlašského ořechu. Celkem je na výstavě k vidění 32 betlémů vyrobených z nejrůznějších materiálů.

Zájemci si mohou všechny vystavené betlémy prohlédnout a nasát vánoční atmosféru ve všední dny a v sobotu až do 31. 12. 2018, krom svátečních dní a Silvestra, kdy bude knihovna uzavřena.

Zdroj: regionzapad.cz
zpracoval/vložil: Martin Ivány

Autor příspěvku: ICM Cheb